We have 0.5 g of hydrogen gas in a cubic chamber of size 3cm kept at NTP. The gas in the chamber is compressed keeping the temperature constant till a final pressure of 100 atm. Is one justified in assuming the ideal gas law, in the final state? (Hydrogen molecules can be consider as spheres of radius 1 Ao ).

2 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

This is a short answer type question as classified in NCERT Exemplar

Radius = 1Ao

Volume of hydrogen molecules = 4/3 π r3

= 4/3 (3.14) (10-10)3 4 * 10 - 30 m3

Number of moles of H2 = mass/molecular mass=0.5/2=0.25

Molecules of H2 present = number of moles of H2 present * 6.023 * 10 23

= 0.25 * 6.023 * 10 23

So volume of molecules present = mole

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering