5.24 Figure 5.17 shows the position-time graph of a body of mass 0.04 kg. Suggest a suitable physical context for this motion. What is the time between two consecutive impulses received by the body ? What is the magnitude of each impulse?

5.24 Figure 5.17 shows the position-time graph of a body of mass 0.04 kg. Suggest a suitable physical context for this motion. What is the time between two consecutive impulses received by the body ? What is the magnitude of each impulse?

This graph could be of a ball rebounding between two walls separated by a distance of 2 cm.
The ball rebounds every 2 secs between the walls with uniform velocity.
Velocity of rebounding = displacement / time = ( 2 )/2 = 0.01 m/s
Initial momentum = mu = 0.04 4 kgm/s
Final momentum = -mu = -4 kgm/s
Ma
Similar Questions for you
= 0.92 * 1260 = 1161 m/s
For 2 kg block
T – 2g sin37 = 2a . (i)
For 4 kg block
4g – 2T =
2g – T = a . (ii)
T = (2g – a)
2g – a – 2g × = 2a
3a = 2g ×
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering





