11.11 Light of wavelength 488 nm is produced by an argon laser which is used in the photoelectric effect. When light from this spectral line is incident on the emitter, the stopping (cut-off) potential of photoelectrons is 0.38 V. Find the work function of the material from which the emitter is made.

4 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.11 Wavelength of the light produced by Argon laser, λ = 488 nm = 488 *10-9 m

Stopping potential of the photoelectrons, V0 = 0.38 V = 0.381.6*10-19 eV

Planck's constant, h = 6.626 *10-34 Js

Charge of an electron, e = 1.6 *10-19 C

Speed of the light, c = 3 *108 m/s

From Einstein's photoelectric effect, we have the relation involving the work

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Sol:

f(x)=2x23x2x2=2x24x+x2x2=2x(x2)+1(x2)x2=(2x+1)(x2)x2=2x+1limx2f(x)=2x+1=limh02(2h)+1=4+1=5limx2+f(x)=2x+1=limh02(2+h)+1=4+1=5limx2f(x)=5Aslimx2f(x)=limx2+f(x)=limx2f(x)=5Hence,f(x)iscontinuousatx=2.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering