11.14 In an experiment on the specific heat of a metal, a 0.20 kg block of the metal at 150 °C is dropped in a copper calorimeter (of water equivalent 0.025 kg) containing 150 cm3 of water at 27 °C. The final temperature is 40 °C. Compute the specific heat of the metal. If heat losses to the surroundings are not negligible, is your answer greater or smaller than the actual value for specific heat of the metal?

3 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.14 Mass of the metal, m = 0.20 kg = 200 g

Initial temperature of the metal,  T1 = 150 °C, Final temperature of the metal,  T2 = 40 °C

The water equivalent mass of the calorimeter, m' = 0.025 kg = 25 g

Volume of water, V = 150 cm3

Mass of water, M at T = 27 °C, = 150 *1=150g

Fall in metal temperature,  ?  T = T1-T2 = 15

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Given

6a2 = 24

a2 = 4

a = 2m

Δ v = v ( γ ) Δ T

= 3 α v Δ T

= 3 × 5 × 1 0 4 × ( a 3 ) × 1 0

= 3 × 5 × 1 0 4 × 8 × 1 0

= 1 2 0 × 1 0 3 = 1 . 2 × 1 0 5 c m 3

 

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering