11.14 The wavelength of light from the spectral emission line of sodium is 589 nm. Find the kinetic energy at which
(a) An electron, and
(b) A neutron, would have the same de Broglie wavelength.
11.14 The wavelength of light from the spectral emission line of sodium is 589 nm. Find the kinetic energy at which
(a) An electron, and
(b) A neutron, would have the same de Broglie wavelength.
11.14 (a) Wavelength of light of a sodium line, = 589 nm = 589 m
Mass of electron, = 9.1 kg
Mass of a neutron, = 1.66 kg
Planck's constant, h = 6.626 Js
The kinetic energy of the electron ….(1)
The equation for De Broglie wavelength or ………(2)
Combining equation (1) and (2), we get
= = = 6.95
Similar Questions for you
Based on theory
z² × (13.6) (1 - ¼) = 3 × (13.6)
z = 2 . (i)
h/√2mk? = (1/2.3) × h/√2mk?
=> k? = (2.3)²k? = 5.25k? (ii)
Now, k? = E? - Φ
k? = E? - Φ = z²E? - Φ
∴ k? /k? = (10.2 - Φ)/ (4 × 10.2 - Φ) = 1/5.25
=> Φ = 3eV
- (i)
- (ii)
from (i) & (ii)
ev
hu = hu0 + K.E
Cases u = 2u0
h2u0 = hu0 + K.E1
K.E1 = hu0
- (1)
Now, cases 2
h 5u0 = hu0 + k.E2
k.E2 = 4hu0
v2 =
v2 = 2v1
This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar
Sol:
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering