11.15 What is the de Broglie wavelength of

(a) Bullet of mass 0.040 kg travelling at the speed of 1.0 km/s,

(b) A ball of mass 0.060 kg moving at a speed of 1.0 m/s, and

(c) A dust particle of mass 1.0 * 10–9 kg drifting with a speed of 2.2 m/s?

3 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.15 Mass of the bullet, m = 0.04 kg

Speed of the bullet, v = 1.0 km/s = 1000 m/s

Planck's constant, h = 6.626 *10-34 Js

De Broglie wavelength of the bullet is given by the relation:

λ=hm*v = 6.626*10-340.04*1000 = 1.65 *10-35 m

Mass of the ball, m = 0.06 kg

Speed of the ball, v = 1.0 m/s

Planck's constant, h = 6.626 *10-34 Js

De Broglie wavelength

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Sol:

f(x)=2x23x2x2=2x24x+x2x2=2x(x2)+1(x2)x2=(2x+1)(x2)x2=2x+1limx2f(x)=2x+1=limh02(2h)+1=4+1=5limx2+f(x)=2x+1=limh02(2+h)+1=4+1=5limx2f(x)=5Aslimx2f(x)=limx2+f(x)=limx2f(x)=5Hence,f(x)iscontinuousatx=2.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering