11.17 (a) For what kinetic energy of a neutron will the associated de Broglie wavelength be 1.40 * 10–10 m?
(b) Also find the de Broglie wavelength of a neutron, in thermal equilibrium with matter, having an average kinetic energy of (3/2) k T at 300 K.
11.17 (a) For what kinetic energy of a neutron will the associated de Broglie wavelength be 1.40 * 10–10 m?
(b) Also find the de Broglie wavelength of a neutron, in thermal equilibrium with matter, having an average kinetic energy of (3/2) k T at 300 K.
11.17 De Broglie wavelength of the neutron, = 1.40 m
Mass of neutron, m = 1.66 kg
Planck's constant, h = 6.626 Js
Kinetic energy, = …………..(1)
De Broglie wavelength and velocity (v) are related as
……………..(2)
Combining equation (1) and (2), we get
= = = = 6.75 J = eV = 42.17
Temperature of the n
Similar Questions for you
Based on theory
z² × (13.6) (1 - ¼) = 3 × (13.6)
z = 2 . (i)
h/√2mk? = (1/2.3) × h/√2mk?
=> k? = (2.3)²k? = 5.25k? (ii)
Now, k? = E? - Φ
k? = E? - Φ = z²E? - Φ
∴ k? /k? = (10.2 - Φ)/ (4 × 10.2 - Φ) = 1/5.25
=> Φ = 3eV
- (i)
- (ii)
from (i) & (ii)
ev
hu = hu0 + K.E
Cases u = 2u0
h2u0 = hu0 + K.E1
K.E1 = hu0
- (1)
Now, cases 2
h 5u0 = hu0 + k.E2
k.E2 = 4hu0
v2 =
v2 = 2v1
This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar
Sol:
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering