11.22 An electron gun with its collector at a potential of 100 V fires out electrons in a spherical bulb containing hydrogen gas at low pressure ( mm of Hg). A magnetic field of 2.83 * 10–4 T curves the path of the electrons in a circular orbit of radius 12.0 cm. (The path can be viewed because the gas ions in the path focus the beam by attracting electrons, and emitting light by electron capture; this method is known as the 'fine beam tube' method.) Determine e/m from the data.

2 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.22 Potential, V = 100 V

Magnetic field experienced by electron, B = 2.83 *10-4 T

Radius of the circular orbit, r = 12.0 cm = 12 *10-2 m

Mass of each electron = m

Charge on each electron = e

Velocity of each electron= v

The energy of each electron is equal to its kinetic energy, i.e.

12 m v2 = eV

v2=2eVm ……..(1)

Since centripeta

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Sol:

f(x)=2x23x2x2=2x24x+x2x2=2x(x2)+1(x2)x2=(2x+1)(x2)x2=2x+1limx2f(x)=2x+1=limh02(2h)+1=4+1=5limx2+f(x)=2x+1=limh02(2+h)+1=4+1=5limx2f(x)=5Aslimx2f(x)=limx2+f(x)=limx2f(x)=5Hence,f(x)iscontinuousatx=2.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering