11.26 Ultraviolet light of wavelength 2271 Å from a 100 W mercury source irradiates a photo-cell made of molybdenum metal. If the stopping potential is –1.3 V, estimate the work function of the metal. How would the photo-cell respond to a high intensity ( 105 W m–2) red light of wavelength 6328 Å produced by a He-Ne laser?

3 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.26 Wavelength of ultraviolet light, λ = 2271Å = 2271 *10-10 m

Stopping potential of the metal, V0 = 1.3 V

Planck's constant, h = 6.626 *10-34 Js

Charge of an electron, e = 1.6 *10-19 C

Speed of light, c = 3 *108 m/s

Work function of the metal, 0

Frequency of light = ν

We have the photo-energy relation from the photoelectric effec

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Sol:

f(x)=2x23x2x2=2x24x+x2x2=2x(x2)+1(x2)x2=(2x+1)(x2)x2=2x+1limx2f(x)=2x+1=limh02(2h)+1=4+1=5limx2+f(x)=2x+1=limh02(2+h)+1=4+1=5limx2f(x)=5Aslimx2f(x)=limx2+f(x)=limx2f(x)=5Hence,f(x)iscontinuousatx=2.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering