11.27 Monochromatic radiation of wavelength 640.2 nm (1nm = 10–9 m) from a neon lamp irradiates photosensitive material made of cesium on tungsten. The stopping voltage is measured to be 0.54 V. The source is replaced by an iron source and its 427.2 nm line irradiates the same photo-cell. Predict the new stopping voltage.

4 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.27 Wavelength of the monochromatic light, λ = 640.2 nm = 640.2 *10-9m

Stopping potential of neon lamp, V0 = 0.54 V

Charge of an electron, e = 1.6 *10-19C

Planck's constant, h = 6.626 *10-34 Js

Speed of light, c = 3 *108 m/s

Let 0 be the work function and ν frequency of emitted light

We have the photo-energy relation from the phot

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Sol:

f(x)=2x23x2x2=2x24x+x2x2=2x(x2)+1(x2)x2=(2x+1)(x2)x2=2x+1limx2f(x)=2x+1=limh02(2h)+1=4+1=5limx2+f(x)=2x+1=limh02(2+h)+1=4+1=5limx2f(x)=5Aslimx2f(x)=limx2+f(x)=limx2f(x)=5Hence,f(x)iscontinuousatx=2.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering