11.3 The photoelectric cut-off voltage in a certain experiment is 1.5 V. What is the maximum kinetic energy of photoelectrons emitted?
11.3 The photoelectric cut-off voltage in a certain experiment is 1.5 V. What is the maximum kinetic energy of photoelectrons emitted?
11.3 Photoelectric cut-off voltage, = 1.5 V
Maximum kinetic energy of the photoelectrons emitted is given as
, where e = charge of an electron = 1.6 C
K = 1.6 = 2.4 J
Hence, maximum kinetic energy of the photoelectrons emitted is 2.4 .
Similar Questions for you
Based on theory
z² × (13.6) (1 - ¼) = 3 × (13.6)
z = 2 . (i)
h/√2mk? = (1/2.3) × h/√2mk?
=> k? = (2.3)²k? = 5.25k? (ii)
Now, k? = E? - Φ
k? = E? - Φ = z²E? - Φ
∴ k? /k? = (10.2 - Φ)/ (4 × 10.2 - Φ) = 1/5.25
=> Φ = 3eV
- (i)
- (ii)
from (i) & (ii)
ev
hu = hu0 + K.E
Cases u = 2u0
h2u0 = hu0 + K.E1
K.E1 = hu0
- (1)
Now, cases 2
h 5u0 = hu0 + k.E2
k.E2 = 4hu0
v2 =
v2 = 2v1
This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar
Sol:
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering