11.30 Light of intensity 10–5 W m–2 falls on a sodium photo-cell of surface area 2 cm2. Assuming that the top 5 layers of sodium absorb the incident energy, estimate time required for photoelectric emission in the wave-picture of radiation. The work function for the metal is given to be about 2 eV. What is the implication of your answer?

3 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.30 Intensity of the incident light, I = 10 - 5  W m - 2

Surface area of the sodium photocell, A = 2 c m 2  = 2 * 10 - 4 m 2

The incident power of the light, P = I * A  = 10 - 5 * 10 - 4 m 2 W = 2 * 10 - 9  W

Work function of the metal, 0 = 2 eV = 2 * 1.6 * 10 - 19  J = 3.2 * 10 - 19  J

Number of layers of sodium that absorbs the incident energy, n = 5

The effective atomi

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Sol:

f(x)=2x23x2x2=2x24x+x2x2=2x(x2)+1(x2)x2=(2x+1)(x2)x2=2x+1limx2f(x)=2x+1=limh02(2h)+1=4+1=5limx2+f(x)=2x+1=limh02(2+h)+1=4+1=5limx2f(x)=5Aslimx2f(x)=limx2+f(x)=limx2f(x)=5Hence,f(x)iscontinuousatx=2.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering