11.33 An electron microscope uses electrons accelerated by a voltage of 50 kV. Determine the de Broglie wavelength associated with the electrons. If other factors (such as numerical aperture, etc.) are taken to be roughly the same, how does the resolving power of an electron microscope compare with that of an optical microscope which uses yellow light?

12 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.33 The accelerating voltage of the electrons, V = 50 kV = 50 * 10 3  V

Mass of the electron, m e = 9.11 * 10 - 31  kg

Planck's constant, h = 6.626 * 10 - 34  Js

Charge of an electron, e = 1.6 * 10 - 19  C

Wavelength of yellow light, λ = 5.9 * 10 - 7 m

The kinetic energy of the electron is given as, E k  = e * V  = 1.6 * 10 - 19 * 50 * 10 3  J = 8 * 10 - 15 J

De Brog

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Sol:

f(x)=2x23x2x2=2x24x+x2x2=2x(x2)+1(x2)x2=(2x+1)(x2)x2=2x+1limx2f(x)=2x+1=limh02(2h)+1=4+1=5limx2+f(x)=2x+1=limh02(2+h)+1=4+1=5limx2f(x)=5Aslimx2f(x)=limx2+f(x)=limx2f(x)=5Hence,f(x)iscontinuousatx=2.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering