11.34 The wavelength of a probe is roughly a measure of the size of a structure that it can probe in some detail. The quark structure of protons and neutrons appears at the minute length-scale of 10–15 m or less. This structure was first probed in early 1970's using high energy electron beams produced by a linear accelerator at Stanford, USA. Guess what might have been the order of energy of these electron beams. (Rest mass energy of electron = 0.511 MeV.)

2 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.34 Wavelength of a proton or a neutron, λ 10 - 15 m

Rest mass energy of an electron: m 0 c 2 = 0.511 MeV = 0.511 * 10 6  eV

= 0.511 * 10 6 * 1.6 * 10 - 19  J

m 0 c = 8.176 * 10 - 14 J

Planck's constant, h = 6.626 * 10 - 34 Js

Speed of light, c = 3 * 10 8  m/s

The momentum of a proton or a neutron is given as:

p = h λ  = 6.626 * 10 - 34 10 - 15  = 6.626 * 10 - 19  kgm/s

The relativistic relation for

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Sol:

f(x)=2x23x2x2=2x24x+x2x2=2x(x2)+1(x2)x2=(2x+1)(x2)x2=2x+1limx2f(x)=2x+1=limh02(2h)+1=4+1=5limx2+f(x)=2x+1=limh02(2+h)+1=4+1=5limx2f(x)=5Aslimx2f(x)=limx2+f(x)=limx2f(x)=5Hence,f(x)iscontinuousatx=2.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering