11.5 The energy flux of sunlight reaching the surface of the earth is 1.388*103 W/m2. How many photons (nearly) per square meter are incident on the Earth per second? Assume that the photons in the sunlight have an average wavelength of 550 nm.

4 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.5 The energy flux of sunlight, ? = 1.388 *103 W/ m2

Hence power of the sunlight per square meter, P = 1.388 *103W

Speed of light, c = 3 *108 m/s

Planck's constant, h = 6.626 *10-34 Js

Average wavelength of photon, λ = 550 nm = 550 *10-9 m

If n is the number of photon per square meter, incident on earth per second, the equation o

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Sol:

f(x)=2x23x2x2=2x24x+x2x2=2x(x2)+1(x2)x2=(2x+1)(x2)x2=2x+1limx2f(x)=2x+1=limh02(2h)+1=4+1=5limx2+f(x)=2x+1=limh02(2+h)+1=4+1=5limx2f(x)=5Aslimx2f(x)=limx2+f(x)=limx2f(x)=5Hence,f(x)iscontinuousatx=2.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering