11.7 A 100W sodium lamp radiates energy uniformly in all directions. The lamp is located at the centre of a large sphere that absorbs all the sodium light which is incident on it. The wavelength of the sodium light is 589 nm.

(a) What is the energy per photon associated with the sodium light?

(b) At what rate are the photons delivered to the sphere?

23 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.7 Power of the sodium lamp, P = 100 W

Wavelength of the emitted sodium light, λ = 589 nm = 589 *10-9 m

Planck's constant, h = 6.626 *10-34 Js

Speed of light, c = 3 *108 m/s

Energy per photon associated with the sodium light is given as:

E = hcλ = 6.626*10-34*3*108589*10-9 = 3.37 *10-19 J = 3.37*10-191.6*10-19 eV = 2.11 eV

Let the number of photon delivered to the sphere

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Sol:

f(x)=2x23x2x2=2x24x+x2x2=2x(x2)+1(x2)x2=(2x+1)(x2)x2=2x+1limx2f(x)=2x+1=limh02(2h)+1=4+1=5limx2+f(x)=2x+1=limh02(2+h)+1=4+1=5limx2f(x)=5Aslimx2f(x)=limx2+f(x)=limx2f(x)=5Hence,f(x)iscontinuousatx=2.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering