11.8 The threshold frequency for a certain metal is 3.3 * 1014 Hz. If light of frequency 8.2 * 1014 Hz is incident on the metal, predict the cutoff voltage for the photoelectric emission.

3 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.8 Threshold frequency of the metal, ν0=3.3*1014 Hz

Frequency of the light incident on metal, ν=8.2*1014 Hz

Charge of an electron, e = 1.6 *10-19 C

Planck's constant, h = 6.626 *10-34 Js

Let the cut-off voltage for the photoelectric emission from the metal be V0

The equation of the cut-off energy is given as:

eV0 = h(ν-ν0) or

V0=h(ν-ν0)e = 6.626*10-34*(8.2*1014-3.3*1014)1.6*10-19 V = 2.0292 V

Theref

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Sol:

f(x)=2x23x2x2=2x24x+x2x2=2x(x2)+1(x2)x2=(2x+1)(x2)x2=2x+1limx2f(x)=2x+1=limh02(2h)+1=4+1=5limx2+f(x)=2x+1=limh02(2+h)+1=4+1=5limx2f(x)=5Aslimx2f(x)=limx2+f(x)=limx2f(x)=5Hence,f(x)iscontinuousatx=2.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering