11.9 The work function for a certain metal is 4.2 eV. Will this metal give photoelectric emission for incident radiation of wavelength 330 nm?

4 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.9 Work function of the metal, 0 = 4.2eV

Charge of an electron, e = 1.6 *10-19 C

Planck's constant, h = 6.626 *10-34 Js

Wavelength of the incident radiation, λ = 330 nm= 330 *10-9 m

Speed of the light, c = 3 *108 m/s

The energy of the incident photon is given as:

E = hcλ = 6.626*10-34*3*108330*10-9 = 6.02 *10-19 J = 6.02*10-191.6*10-19 eV = 3.76 eV

Since the energy of the incident pho

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Sol:

f(x)=2x23x2x2=2x24x+x2x2=2x(x2)+1(x2)x2=(2x+1)(x2)x2=2x+1limx2f(x)=2x+1=limh02(2h)+1=4+1=5limx2+f(x)=2x+1=limh02(2+h)+1=4+1=5limx2f(x)=5Aslimx2f(x)=limx2+f(x)=limx2f(x)=5Hence,f(x)iscontinuousatx=2.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering