4.13 A man can swim with a speed of 4.0 km/h in still water. How long does he take to cross a river 1.0 km wide if the river flows steadily at 3.0 km/h and he makes his strokes normal to the river current? How far down the river does he go when he reaches the other bank?

21 Views|Posted 9 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
9 months ago

4.13 Swimming speed = 4 km/h, Width of the river = 1.0 km

Time required to cross the river = WidthoftheriverSwimmingspeed = 14 h= 15 min

Speed of the river = 3 km/h

Distance covered by the river in 15 min = 3 * (1560) *1000 = 750 m

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering