4.16 A cricketer can throw a ball to a maximum horizontal distance of 100 m. How much high above the ground can the cricketer throw the same ball?
4.16 A cricketer can throw a ball to a maximum horizontal distance of 100 m. How much high above the ground can the cricketer throw the same ball?
4.16 We know for a projectile motion, horizontal range is given by
R = , where R is the horizontal range, u is the velocity and is the angle of projectile
So = 100/sin 2
The cricketer will only be able to throw the ball to the maximum horizontal distance when the angle of projection = 45 , = 100
Similar Questions for you
Please find the solution below:
after 10 kicks,
v? = 3tî v? = 24cos 60°î + 24sin 60°? = 12î + 12√3?
v? = v? – v? = (12 – 3t)î + 12√3?
It is minimum when 12 - 3t = 0 ⇒ t = 4sec
ω = θ² + 2θ
α = (ωdω)/dθ = (θ² + 2θ) (2θ + 2)
At θ = 1rad.
ω = 3rad/s and α = 12rad/s²
a? = αR = 12 m/s² a? = ω²R = 9 m/s² A? = √ (a? ² + a? ²) = 15 m/s²
a? = v? ²/4r
a_A? = (v? ²/r²) × r = v? ²/r
a_A = 3v? ²/4r
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering

