4.18 An aircraft executes a horizontal loop of radius 1.00 km with a steady speed of 900 km/h. Compare its centripetal acceleration with the acceleration due to gravity.

370 Views|Posted 9 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
9 months ago

4.18 The radius of the loop, r = 1 km = 1000 m

Speed, v = 900 km/h = 250 m/s

Centripetal acceleration, AC = v2r = 250 *250 / 1000 m/s2 = 62.5 m/s262.59.817 g = 6.37g

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering