4.21 A particle starts from the origin at t = 0 s with a velocity of 10.0 ? m/s and moves in the x-y plane with a constant acceleration of (8.0 ? + 2.0 ?) m s-2.

(a) At what time is the x- coordinates of the particle 16 m? What is the y-coordinate of the particle at that time?

(b) What is the speed of the particle at the time?

14 Views|Posted 9 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

4.21:

(a) Velocity , v? = 10.0 ? m/s

Acceleration, a? = (8.0 ? + 2.0 ?) m s-2

We know a? = dv?dt = 8.0 ? + 2.0 ?

dv? = (8.0 ? + 2.0 ?)dt

Integrating both sides we get v? (t) = 8.0t ? + 2.0t ? + u? ,

Where, u?= velocity vector of the particle at t =0

v?= velocity vector of the particle at time t

But v? = drdt

dr? = v? dt

= (8.0t ? + 2.0t ? + u? 

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering