4.29 A bullet fired at an angle of 30° with the horizontal hits the ground 3.0 km away. By adjusting its angle of projection, can one hope to hit a target 5.0 km away? Assume the muzzle speed to be fixed, and neglect air resistance.
4.29 A bullet fired at an angle of 30° with the horizontal hits the ground 3.0 km away. By adjusting its angle of projection, can one hope to hit a target 5.0 km away? Assume the muzzle speed to be fixed, and neglect air resistance.
4.29 The angle of projectile = 30
The bullet hits the ground at a distance of 3 km, Range R = 3 km
We know horizontal range for a projectile motion, R = sin2 / g
3 = sin60 / g
= 3/ sin60 = 3.464 …………… (1)
To hit a target at 5 km,
Max Range, = …………. (2)
On comparing equation (1) and (2), we get
Similar Questions for you
Please find the solution below:
after 10 kicks,
v? = 3tî v? = 24cos 60°î + 24sin 60°? = 12î + 12√3?
v? = v? – v? = (12 – 3t)î + 12√3?
It is minimum when 12 - 3t = 0 ⇒ t = 4sec
ω = θ² + 2θ
α = (ωdω)/dθ = (θ² + 2θ) (2θ + 2)
At θ = 1rad.
ω = 3rad/s and α = 12rad/s²
a? = αR = 12 m/s² a? = ω²R = 9 m/s² A? = √ (a? ² + a? ²) = 15 m/s²
a? = v? ²/4r
a_A? = (v? ²/r²) × r = v? ²/r
a_A = 3v? ²/4r
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering

