4.30 A fighter plane flying horizontally at an altitude of 1.5 km with speed 720 km/h passes directly overhead an anti-aircraft gun. At what angle from the vertical should the gun be fired for the shell with muzzle speed 600 m s-1 to hit the plane ? At what minimum altitude should the pilot fly the plane to avoid being hit ? (Take g = 10 m s-2 ).

152 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

4.30

Speed of the fighter plane = 720 km/h = 200 m/s

The altitude of the plane = 1.5 km =1500 m

Velocity of the shell = 600 m/s

sin? θ = 200/600

θ=19.47°

Let H be the minimum altitude for the plane to fly, without being hit

Using equation H = u2 sin2 (90- θ)/2g

= (6002cos2 θ )/2g

= 360000 { ( 1 + cos2 θ )/2}/2 * 10

= 16000 m = 16 k

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering