4.9 A cyclist starts from the centre O of a circular park of radius 1 km, reaches the edge P of the park, then cycles along the circumference, and returns to the centre along QO as shown in Fig. 4.21. If the round trip takes 10 min, what is the

(a) Net displacement

(b) Average velocity

(c) Average speed of the cyclist?

22 Views|Posted 9 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
9 months ago

4.9

(a) Since the cyclist came back to his starting point O, so the displacement is Zero

(b) Average velocity = netdisplacementtimetaken=0timetaken = 0

(c) Average speed = distancetravelledtimetaken

Distance travelled = OP + PQ + QO

= 1 + (1/4) *2*227*1+1= 3.57 km

Average speed = 3.57 / 10 km/min = 21.43 km/h

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering