5.19 A shell of mass 0.020 kg is fired by a gun of mass 100 kg. If the muzzle speed of the shell is 80 m s-1, what is the recoil speed of the gun?
5.19 A shell of mass 0.020 kg is fired by a gun of mass 100 kg. If the muzzle speed of the shell is 80 m s-1, what is the recoil speed of the gun?
The mass of the shell, m = 0.020 kg
The mass of the gun, M = 100 kg
Speed of the shell, v = 80 m/s
The initial velocity of the shell and the gun = 0, so the initial momentum of the system = 0
Applying the law of conservation of momentum, the initial momentum = final momentum
0 = mv – MV, where V is the r
Similar Questions for you
= 0.92 * 1260 = 1161 m/s
For 2 kg block
T – 2g sin37 = 2a . (i)
For 4 kg block
4g – 2T =
2g – T = a . (ii)
T = (2g – a)
2g – a – 2g × = 2a
3a = 2g ×
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering





