5.20 A batsman deflects a ball by an angle of 45° without changing its initial speed which is equal to 54 km/h. What is the impulse imparted to the ball? (Mass of the ball is 0.15 kg.)

51 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Velocity of the ball, u = 54 km/h = 15 m/s, mass of the ball, m = 0.15 kg

The ball is deflected back such that the included angle is 45 °

The initial momentum of the ball, along the direction of NO is = mu cos? θ = 0.15 * 15 * cos 22.5 ° = 2.0787 kg-m/s

The final momentum of the ball = mu cos? θ along ON

Impulse = chan

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering