5.21 A stone of mass 0.25 kg tied to the end of a string is whirled round in a circle of radius 1.5 m with a speed of 40 rev./min in a horizontal plane. What is the tension in the string ? What is the maximum speed with which the stone can be whirled around if the string can withstand a maximum tension of 200 N ?

12 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Mass of the stone, m = 0.25 kg

Radius of the circular path = 1.5 m

Speed = 40 rev/min = 0.67 rev/s

Angular velocity,  ?  = 2 ? n = 2 *227*0.67 = 4.19 rev/s

The tension of the string, T = m ? 2 r = 0.25 *4.192*1.5 = 6.59 N

Maximum tension of the string,  Tmax = 200 N

From the equation Tmax = mvmax2 /r,  vmax2 = Tmax*r/m

vmax2 = 200 *1.5 /0.25

vmax = 34.64 m/s

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering