5.25 Figure 5.18 shows a man standing stationary with respect to a horizontal conveyor belt that is accelerating with 1 m s-2. What is the net force on the man? If the coefficient of static friction between the man's shoes and the belt is 0.2, up to what acceleration of the belt can the man continue to be stationary relative to the belt ?(Mass of the man = 65 kg.)

5 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

The acceleration of the conveyer belt, a = 1 m/s2

Coefficient of static friction,  μs = 0.2

Mass of the man, m = 65 kg

The net force experienced by the man, MA = 1 *65 N = 65 N

This net force is due to the friction between the belt and the man

At maximum static friction

μs*mg=mamax

amax = μs*g = 0.2 *10=2 m/s2

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering