5.28 A stream of water flowing horizontally with a speed of 15 m s-1 gushes out of a tube of cross-sectional area 10-2 m2, and hits a vertical wall nearby. What is the force exerted on the wall by the impact of water, assuming it does not rebound ?

15 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Speed of water, v = 15 m/s

Cross-sectional area of the tube, A = 10-2 m2

Density of water ρ = 1000 kg/m3

Mass of the water hitting the wall = ρ*A*v = 1000 * 10-2 *15 = 150 kg/s

Force exerted on the wall because of impact of water = mass * velocity = 150 *15 N = 2250 N

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering