5.30 An aircraft executes a horizontal loop at a speed of 720 km/h with its wings banked at 15°. What is the radius of the loop ?
5.30 An aircraft executes a horizontal loop at a speed of 720 km/h with its wings banked at 15°. What is the radius of the loop ?
7 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
Answered by
8 months ago
The speed of the aircraft, v = 720 km/h = 200 m/s
The angle of banking = 15
From the relation = /rg we get r = / ( g = 14928 m
Similar Questions for you
= 0.92 * 1260 = 1161 m/s
For 2 kg block
T – 2g sin37 = 2a . (i)
For 4 kg block
4g – 2T =
2g – T = a . (ii)
T = (2g – a)
2g – a – 2g × = 2a
3a = 2g ×
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering





