5.32 A block of mass 25 kg is raised by a 50 kg man in two different ways as shown in Fig. 5.19. What is the action on the floor by the man in the two cases ? If the floor yields to a normal force of 700 N, which mode should the man adopt to lift the block without the floor yielding ?

54 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Mass of the block = 25 kg

Mass of the man = 50 kg

Acceleration due to gravity = 10 m/s2

Weight of the block = 250 N

Weight of the man = 500 N

In the 1st case, the man lifts the block directly, applying an upward force, same as the block = 250 N

Due to Newton's 3rd law of motion, the downward reaction of t

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering