5.6 A constant force acting on a body of mass 3.0 kg changes its speed from 2.0 m s-1 to 3.5 m s-1 in 25 s. The direction of the motion of the body remains unchanged. What is the magnitude and direction of the force?
5.6 A constant force acting on a body of mass 3.0 kg changes its speed from 2.0 m s-1 to 3.5 m s-1 in 25 s. The direction of the motion of the body remains unchanged. What is the magnitude and direction of the force?
Initial speed, u = 2.0 m/s, the final speed v = 3.5 m/s, the time t = 25 s
From the relation v = u + at, we get acceleration a = (v-u)/t = (3.5 – 2.0 )/ 25s = 0.06 m/s2
The force F = ma, F = 3 0.06 N = 0.18 N
Similar Questions for you
= 0.92 * 1260 = 1161 m/s
For 2 kg block
T – 2g sin37 = 2a . (i)
For 4 kg block
4g – 2T =
2g – T = a . (ii)
T = (2g – a)
2g – a – 2g × = 2a
3a = 2g ×
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering





