5.8 The driver of a three-wheeler moving with a speed of 36 km/h sees a child standing in the middle of the road and brings his vehicle to rest in 4.0 s just in time to save the child. What is the average retarding force on the vehicle? The mass of the three-wheeler is 400 kg and the mass of the driver is 65 kg.

25 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

The initial speed of 3 wheeler, u = 36 km/h = 10 m/s

The final velocity of the 3 wheeler, v = 0

The time t = 4 s

From the relation, v = u-at, we get, a = u/t = 10/4 m/s2 = 2.5 m/s2

The total mass acting on the 3 wheeler, m = mass of the 3 wheeler + mass of the driver = 400 +65 kg = 465 kg

The average ret

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering