5.9 A rocket with a lift-off mass 20,000 kg is blasted upwards with an initial acceleration of 5.0 m s-2. Calculate the initial thrust (force) of the blast.
5.9 A rocket with a lift-off mass 20,000 kg is blasted upwards with an initial acceleration of 5.0 m s-2. Calculate the initial thrust (force) of the blast.
The mass of the rocket, m = 20000 kg
When the rocket is fired, gravitational acceleration tries to pull it down. Hence the effective acceleration on the rocket = rocket acceleration + gravitational acceleration
The acceleration, a = 5 m/s2 , gravitational acceleration = 10 m/s2
Total acceleration = 5
Similar Questions for you
= 0.92 * 1260 = 1161 m/s
For 2 kg block
T – 2g sin37 = 2a . (i)
For 4 kg block
4g – 2T =
2g – T = a . (ii)
T = (2g – a)
2g – a – 2g × = 2a
3a = 2g ×
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering





