6.11 Suppose the loop in Exercise 6.4 is stationary but the current feeding the electromagnet that produces the magnetic field is gradually reduced so that the field decreases from its initial value of 0.3 T at the rate of 0.02 T s–1. If the cut is joined and the loop has a resistance of 1.6 Ω, how much power is dissipated by the loop as heat? What is the source of this power?

3 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

6.11 The area of the rectangular coil, A = 8 *2= 16 cm2 = 16 *10-4 m2

Initial value of the magnetic field, B1 = 0.3 T

Rate of decrease of the magnetic field, dBdt = 0.02 T/s

From the relation of induced emf e = ddt , where d is the change in the flux linkage with the coil = A *B

Hence, e = d(AB)dt = A dBdt = 16 *10-4*0.02 = 3.2 *10-5 V

Resistance in the

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering