6.28 A trolley of mass 200 kg moves with a uniform speed of 36 km/h on a frictionless track. A child of mass 20 kg runs on the trolley from one end to the other (10 m away) with a speed of 4 m s–1 relative to the trolley in a direction opposite to the its motion, and jumps out of the trolley. What is the final speed of the trolley? How much has the trolley moved from the time the child begins to run?
6.28 A trolley of mass 200 kg moves with a uniform speed of 36 km/h on a frictionless track. A child of mass 20 kg runs on the trolley from one end to the other (10 m away) with a speed of 4 m s–1 relative to the trolley in a direction opposite to the its motion, and jumps out of the trolley. What is the final speed of the trolley? How much has the trolley moved from the time the child begins to run?
6.28 Mass, m = 200 kg
Speed, v = 36 km/h = 10 m/s
Mass of the boy, M = 20 kg
Initial momentum = (M + m)v = (20 + 200) x 10 kg-m/s = 2200 kg-m/s
If v' is the final velocity of the trolley, then
The final momentum = (M+m) x v' – M x 4= 220v'-80
According to the law of conservation of energy,
Initial momentu
Similar Questions for you
Using Newton’s formula,
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b) conserving energy between “O” ans ”A”

Ui + Ki = Uf + Kf
0+1/2mv2= mgh + 1/2mv’
(v’)2=v2-2gh = v’= ……….1
Let speed after emerging be v1 then
=1/2mv12=1/2[1/2mv’2]
1/2m(v1)2=1/4m(v’)2=1/4m[v2-2gh]
V1= ………….2
From eqn 1 and 2
So v1 = v’/
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b, d) When a man of mass m climbs up the staircases of height L, work done by the gravitational force on the man is mgl work done by internal muscular forces will be mgL as the change in kinetic is almost zero.
Hence total work done =-
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(c) m =150g =3/20kg
Time of contact =0.001s
U=126km/h=
V= -35m/s
Change in momentum of the ball = m (v-u)=
=21/2
F= dp/dt=- = - 1.05
Here – negative sign indicates that force will be opposite to the direction of movement of the ball be
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering
