6.6 A circular coil of radius 8.0 cm and 20 turns is rotated about its vertical diameter with an angular speed of 50 rad s–1 in a uniform horizontal magnetic field of magnitude 3.0 * 10–2 T. Obtain the maximum and average emf induced in the coil. If the coil forms a closed loop of resistance 10 Ω, calculate the maximum value of current in the coil. Calculate the average power loss due to Joule heating. Where does this power come from?

7 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

6.6 Given,

Radius of the circular coil, r = 8.0 cm = 0.08 m

Area of the coil, A = πr2 = π*0.082 = 20.106 *10-3 m2

Number of turns in the coil, n = 20

Angular speed, ω = 50 rad/s

Magnetic field strength, B = 3.0 *10-2 T

Resistance of the loop, R = 10 Ω

Maximum induced emf is given as e = n ωAB = 20 *50* 20.106 *10-3* 3.0 *10-2 = 0.603 V

Over a full

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering