7.12  A solid cylinder of mass 20 kg rotates about its axis with angular speed 100 rad s-1. The radius of the cylinder is 0.25 m. What is the kinetic energy associated with the rotation of the cylinder? What is the magnitude of angular momentum of the cylinder about its axis?

2 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Mass of the cylinder, m = 20 kg

Angular speed,  α = 100 rad/s

Radius of the cylinder, r = 0.25 m

The moment of inertia of the solid cylinder

I = (1/2) mr2 = (1/2) x 20 x (0.25)2 = 0.625 m2

Kinetic energy = (1/2)I ωs2 = (1/2) x 0.625 x (100)2 = 3125 J

Angular momentum, L = I ωh = 0.625 x 100 = 62.5 Js

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

L ? = r ? * m v ?

= ( 3 i ^ ? j ^ ) * ( 3 j ^ + k ^ )

= 9 k ^ + 3 ( ? j ^ ) ? i ^

= ? i ^ ? 3 j ^ + 9 k ^

| L ? | = 1 + 9 + 8 1 = 9 1

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering