7.15 To maintain a rotor at a uniform angular speed of 200 rad s-1, an engine needs to transmit a torque of 180 N m. What is the power required by the engine ?
(Note: uniform angular velocity in the absence of friction implies zero torque. In practice, applied torque is needed to counter frictional torque). Assume that the engine is 100% efficient.
7.15 To maintain a rotor at a uniform angular speed of 200 rad s-1, an engine needs to transmit a torque of 180 N m. What is the power required by the engine ?
(Note: uniform angular velocity in the absence of friction implies zero torque. In practice, applied torque is needed to counter frictional torque). Assume that the engine is 100% efficient.
5 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
Answered by
8 months ago
Angular speed of the rotor, = 200 rad/s
Torque, = 180 Nm
Power required, P = x = 180 x 200 = 36 x103 W = 36 kW
Similar Questions for you
Use formula for M.I.
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering


