7.2 In the HCl molecule, the separation between the nuclei of the two atoms is about 1.27 Å (1 Å = 10-10 m). Find the approximate location of the CM of the molecule, given that a chlorine atom is about 35.5 times as massive as a hydrogen atom and nearly all the mass of an atom is concentrated in its nucleus.

14 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Let us assume that H atom and Cl atom are at a distance of x and y respectively from the CM (Centre of Mass).

If mass of the H atom = m, mass of the Cl atom = 35.5m

Given x + y = 1,27 À

Let us assume that the centre of mass of the given molecule lies at the origin. Therefore,

We can have, : (my+35.5mx)

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

L ? = r ? * m v ?

= ( 3 i ^ ? j ^ ) * ( 3 j ^ + k ^ )

= 9 k ^ + 3 ( ? j ^ ) ? i ^

= ? i ^ ? 3 j ^ + 9 k ^

| L ? | = 1 + 9 + 8 1 = 9 1

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering