7.21 A solid cylinder rolls up an inclined plane of angle of inclination 30°. At the bottom of the inclined plane the centre of mass of the cylinder has a speed of 5 m/s.

(a) How far will the cylinder go up the plane?

(b) How long will it take to return to the bottom?

15 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Initial velocity of the cylinder, v = 5 m/s

Angle of inclination, ω = 30 (23)

Height reached by the cylinder = h

Energy of the cylinder at point A:

KE rot + KEtrans

(1/2) I ω + (1/2) m θ

Energy of the cylinder at point B = mgh

Using the law of conservation of energy

(1/2) I ° + (1/2) m ω2 = mgh

Moment of inertia of th

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

L ? = r ? * m v ?

= ( 3 i ^ ? j ^ ) * ( 3 j ^ + k ^ )

= 9 k ^ + 3 ( ? j ^ ) ? i ^

= ? i ^ ? 3 j ^ + 9 k ^

| L ? | = 1 + 9 + 8 1 = 9 1

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering