7.23 A man stands on a rotating platform, with his arms stretched horizontally holding a 5 kg weight in each hand. The angular speed of the platform is 30 revolutions per minute. The man then brings his arms close to his body with the distance of each weight from the axis changing from 90cm to 20cm. The moment of inertia of the man together with the platform may be taken to be constant and equal to 7.6 kg m2.

(a) What is his new angular speed? (Neglect friction)

(b) Is kinetic energy conserved in the process? If not, from where does the change come about?

19 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

(a)

Moment of Inertia of the man-platform system = 7.6 kg-m2

Moment of inertia when the man stretches his hands to a distance 90 cm

= 2 x mr2 = 2 x 5 x (0.9)2 = 8.1 kg-m2

Initial moment of inertia of the system,  - = 7.6 + 8.1 = 15.7 kg-m2

Angular speed - = 30 rev/min

Angular momentum,  - = Ii = 15.7 x 30 ……

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

L ? = r ? * m v ?

= ( 3 i ^ ? j ^ ) * ( 3 j ^ + k ^ )

= 9 k ^ + 3 ( ? j ^ ) ? i ^

= ? i ^ ? 3 j ^ + 9 k ^

| L ? | = 1 + 9 + 8 1 = 9 1

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering