A ball is thrown vertically upwards with a velocity of 19.6 ms-1 from the top of a tower. The ball strikes the ground after 6s. The height from the ground up to which the ball can rise will be The value of k is_______(use g = 9.8m/s2)
A ball is thrown vertically upwards with a velocity of 19.6 ms-1 from the top of a tower. The ball strikes the ground after 6s. The height from the ground up to which the ball can rise will be The value of k is_______(use g = 9.8m/s2)
h = 39.2 + 19.6 = 58.8 m
Height above tower
= 19.6
Similar Questions for you
Let 't' be the time taken by B to meat A. &n
Let ‘t’ be the time taken by B to meat

A.
for A, u = 0
t = [2 + t]
h = 80m
a = 10 m/sec2
h = ut +
80 = 0 × t +
16 = (2 + t)2
t + 2 = 4
t = 2sec
Now for B
h = ut +
80 = 2u + 5 × 2 × 2
80 = 2u + 20
2u = 60
u = 30m/sec
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 12th Chapter Thirteen 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering