Two balls A and B placed at the top of 180m tall tower. Ball A is from the top at t = 0s. Ball B is thrown vertically down with an initial velocity 'u' at t = 2s. After a certain time, both balls meet 100m above the ground. Find the value of 'u' in ms-1. [use g = 10 ms-2]

Option 1 - <p>10</p>
Option 2 - <p>15</p>
Option 3 - <p>20</p>
Option 4 - <p>30</p>
2 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
6 months ago
Correct Option - 4
Detailed Solution:

Let 't' be the time taken by B to meat

A.

for A, u = 0

t = [2 + t]

h = 80m

a = 10 m/sec2

h = ut + 12at2

80 = 0 * t + 12 (10) (2+t)2

16 = (2 + t)2

t + 2 = 4

t = 2sec

Now for B

h = ut + 12at2

80=u*2+12*10t2

80 = 2u + 5 * 2 * 2

80 = 2u + 20

2u = 60

u = 30m/sec

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 12th Chapter Three 2025

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 12th Chapter Three 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering