A boy throws a ball in air at 60° to the horizontal along a road with a speed of 10 m/s (36km/h). Another boy sitting in a passing by car observes the ball. Sketch the motion of the ball as observed by the boy in the car, if car has a speed of (18km/h). Give explanation to support your diagram.
A boy throws a ball in air at 60° to the horizontal along a road with a speed of 10 m/s (36km/h). Another boy sitting in a passing by car observes the ball. Sketch the motion of the ball as observed by the boy in the car, if car has a speed of (18km/h). Give explanation to support your diagram.
This is a Short Answer Type Question as classified in NCERT Exemplar
Explanation – the boy throws the ball at an angle of 60.

Horizontal component of velocity 4cos = 10cos60
=10 (1/2)
=5m/s.
so horizontal speed of the car is same, hence relative velocity of car and ball in the horizontal direction will
Similar Questions for you
Please find the solution below:
after 10 kicks,
v? = 3tî v? = 24cos 60°î + 24sin 60°? = 12î + 12√3?
v? = v? – v? = (12 – 3t)î + 12√3?
It is minimum when 12 - 3t = 0 ⇒ t = 4sec
ω = θ² + 2θ
α = (ωdω)/dθ = (θ² + 2θ) (2θ + 2)
At θ = 1rad.
ω = 3rad/s and α = 12rad/s²
a? = αR = 12 m/s² a? = ω²R = 9 m/s² A? = √ (a? ² + a? ²) = 15 m/s²
a? = v? ²/4r
a_A? = (v? ²/r²) × r = v? ²/r
a_A = 3v? ²/4r
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Four 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering

