A (current versus time) graph of the current passing through a solenoid is shown in figure. For which time is the back electromotive force (u) a maximum. If the back emf at t = 3 s is e, find the back emf at t = 7 s, 15 s and 40 s. OA, AB and BC are straight line segments.

8 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

This is a short answer type question as classified in NCERT Exemplar

The back emf in solenoid force in solenoid is U a maximum rate of change of current . so maximum back emf will be obtained between 5s

Since the back emf at t = 3s also the rate of change of current at t= 3s, s= slope of OA from t=0s

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering