A cyclist starts from centre O of a circular park of radius 1km and moves along the path OPRQO as shown Fig. 4.3. If he maintains constant speed of 10ms–1, what is his acceleration at point R in magnitude and direction?
A cyclist starts from centre O of a circular park of radius 1km and moves along the path OPRQO as shown Fig. 4.3. If he maintains constant speed of 10ms–1, what is his acceleration at point R in magnitude and direction?
This is a Short Answer Type Question as classified in NCERT Exemplar
Explanation- the cyclist covers OPRQO path.
As we know whenever an object performing circular motion, acceleration is called centripetal acceleration and is always directed towards the centre.
so there will be centripetal acceleration
Similar Questions for you
Please find the solution below:
after 10 kicks,
v? = 3tî v? = 24cos 60°î + 24sin 60°? = 12î + 12√3?
v? = v? – v? = (12 – 3t)î + 12√3?
It is minimum when 12 - 3t = 0 ⇒ t = 4sec
ω = θ² + 2θ
α = (ωdω)/dθ = (θ² + 2θ) (2θ + 2)
At θ = 1rad.
ω = 3rad/s and α = 12rad/s²
a? = αR = 12 m/s² a? = ω²R = 9 m/s² A? = √ (a? ² + a? ²) = 15 m/s²
a? = v? ²/4r
a_A? = (v? ²/r²) × r = v? ²/r
a_A = 3v? ²/4r
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Four 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering

