(a) Earth can be thought of as a sphere of radius 6400 km. Any object (or a person) is performing circular motion around the axis of earth due to earth's rotation (period 1 day). What is acceleration of object on the surface of the earth (at equator) towards its centre ? How does these accelerations compare with g = 9.8 m/s2?

(b) Earth also moves in circular orbit around sun once every year with on orbital radius of 11 1.5 10 * m . What is the acceleration of earth (or any object on the surface of the earth) towards the centre of the sun? How does this acceleration compare with g = 9.8 m/s2?

2 Views|Posted 7 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
7 months ago

This is a Short Answer Type Question as classified in NCERT Exemplar

Explanation – a) radius of earth =6400km= 6.4 * 10 6 m

Time period = 1 day = 24 * 60 * 60 = 86400s

Centripetal acceleration a= w2r= R(2 π / T )2=4 π 2R/T

= 4 * 22 7 2 * 6.4 * 10 6 ( 24 * 60 * 60 ) 2 = 0.034m/s2

b) time = 1yr=365 * 24 * 60 * 60 days= 365=3.15 * 10 7 s

centripetal acceleration = Rw2= 4 π 2 R T 2

= 4 * 22 7 2 * 1.5 * 10 11 ( 3.15 * 10 7 ) 2 = 5.97 * 10 - 3 m / s 2

a c g = 5.97 * 10 - 3 9.8 = 1 1642

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Four 2025

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Four 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering