A fighter plane is flying horizontally at an altitude of 1.5 km with speed 720 km/h. At what angle of sight (w.r.t. horizontal) when the target is seen, should the pilot drop the bomb in order to attack the target?
A fighter plane is flying horizontally at an altitude of 1.5 km with speed 720 km/h. At what angle of sight (w.r.t. horizontal) when the target is seen, should the pilot drop the bomb in order to attack the target?
This is a Short Answer Type Question as classified in NCERT Exemplar
Explanation- when it be at position P, drops a bomb to hit a target T
Let

Speed of the plane =720km/h = 720 = 200m/s
Altitude of the plane P'T = 1.5km= 1500m
If bomb hits the target after time t then horizontal distance travelled by
Similar Questions for you
Please find the solution below:
after 10 kicks,
v? = 3tî v? = 24cos 60°î + 24sin 60°? = 12î + 12√3?
v? = v? – v? = (12 – 3t)î + 12√3?
It is minimum when 12 - 3t = 0 ⇒ t = 4sec
ω = θ² + 2θ
α = (ωdω)/dθ = (θ² + 2θ) (2θ + 2)
At θ = 1rad.
ω = 3rad/s and α = 12rad/s²
a? = αR = 12 m/s² a? = ω²R = 9 m/s² A? = √ (a? ² + a? ²) = 15 m/s²
a? = v? ²/4r
a_A? = (v? ²/r²) × r = v? ²/r
a_A = 3v? ²/4r
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Four 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering

